Од свог насељавања у Бијељину до нестанка – између половине 19. вијека и 1941. године, Јевреји су увелике обиљежили различите аспекте друштвеног и привредног живота, и оставили још увијек видљиве трагове упечатљивог архитектонског наслеђа.
Садржај изложбе базиран је на аутентичној архивској и фото-грађи која се чува у Музеју Семберије у Бијељини и референтним стручним текстовима како локалних, тако и босанскохерцеговачких и иностраних истраживача проблематике некадашњих јеврејских заједница у Републици Српској и Босни и Херцеговини.
Осим презентације насељавања и бројности Јевреја у Бијељини, изложба приказује њихов друштвени и економски ангажман, школовање на локалном нивоу и детаље из приватног живота појединих породица. Незаобилазан дио изложбе је страдање бијељинских Јевреја у 2. свјетском рату, након чега је њихова заједница у Семберији престала да постоји. О вијеку живота Јевреја у Бијељини данас свједоче и даље архитектонски репрезентативни стамбени објекти чији су они били власници до 1941. године, остаци јеврејског гробља, као и бронзане спомен-плоче у самом гробљу и на мјесту некадашње синагоге.
Током поменутог ратног периода 1941-1945. године, јеврејска заједница у Бијељини подијелила је трагичну судбину Јевреја Краљевине Југославије и цијеле Европе. Пошаст нацистичког „коначног рјешења“ међу бијељинским Јеврејима однијела је 320 душа свих годишта. Рат су преживјели тек малобројни, углавном придружени снагама народноослободилачке војске. По ослобођењу, они су живот наставили ван Бијељине, у великим градовима Југославије или касније у новоствореној јеврејској држави Израел.
На основу сачуване архивске и фото-грађе у Музеју Семберије, ранијих истраживња кустоса музеја , постојећих домаћих и страних написа и литературе који се баве темом Јевреја у Босни и Херцеговини и Бијељини, као и исказа Бијељинаца, савременика локалне јеврејске заједнице у последњим годинама њеног постојања, пред нама се отвара још једно поглавље из прошлости града, о Јеврејима у Бијељини, од њиховог доласка до нестанка.
Изложба је организована у поводу Дана града Бијељине, 24. септембра и међународног обиљежавања Дана европске баштине у оквиру програма Савјета Европе. и у поставци ће бити до 22.10.2016. године.
Аутор изложбе је Тања Лазић, музејска савјетница.
Copyright © HotThemes. WordPress Themes by HotThemes.